Instytucja najmu okazjonalnego stanowi rozwiązanie przygotowane z myślą o osobach wynajmujących (oddających w najem) lokale mieszkalne chcących uniknąć potencjalnych problemów z najemcami (biorącym w najem), którzy nie chcą opuścić lokalu po zakończeniu obowiązywania umowy najmu. Najem okazjonalny pozwala na eksmitowanie najemcy bez przeprowadzania postępowania o eksmisję.

Regulacje prawne dotyczące najmu okazjonalnego zawarte są w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Umowa najmu okazjonalnego musi zostać zawarta w formie pisemnej i na czas określony, jednak nie więcej niż 10 lat. Wynajmującym (oddającym w najem) może być jedynie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali.

Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać trzy załączniki:

  • oświadczenie najemcy (biorącego w najem) w formie pisemnej wskazujące inny lokal, do którego przeniesie się w razie przeprowadzenia egzekucji [WZÓR]
  • oświadczenie właściciela/posiadacza ww. innego lokalu w formie pisemnej (a na żądanie wynajmującego z notarialnie poświadczonym podpisem), zawierające zgodę na to, aby najemca w nim zamieszkał w razie przeprowadzenia egzekucji [WZÓR]
  • oświadczenie najemcy (biorącego w najem) w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji w zakresie opróżnienia oraz wydania lokalu wynajmującemu (oddającemu w najem) po zakończeniu obowiązywania umowy najmu okazjonalnego.

Co bardzo istotne, aby sporządzić akt notarialny obejmujący oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji – umowa najmu okazjonalnego musi już być zawarta, a jej podpisany przez wszystkie strony egzemplarz najemca (biorący w najem) obowiązany okazać jest notariuszowi w oryginale.

Jest możliwość umówienia się w tutejszej Kancelarii Notarialnej na spotkanie, na którym w pierwszej kolejności strony zawrą między sobą umowę najmu okazjonalnego, a następnie najemca (biorący w najem) złoży oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego.

Ważne:

Proszę także pamiętać, że wynajmujący (oddający w najem) powinien zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce swojego zamieszkania w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

W przypadku zakończenia obowiązywania umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca (biorący w najem) dobrowolnie nie opróżnił i nie wydał lokalu, wynajmujący (oddający w najem) doręcza najemcy (biorącemu w najem) żądanie opróżnienia i wydania lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem wynajmującego (oddającego w najem), które zawiera w szczególności:

  • oznaczenie wynajmującego (oddającego w najem) oraz najemcy (biorącego w najem), którego żądanie dotyczy,
  • wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę zakończenia jej obowiązywania,
  • termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.

W przypadku bezskutecznego upływu wskazanego w ww. żądaniu terminu, w którym najemca (biorący w najem) i ew. osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić i wydać lokal, wynajmujący (oddający w najem) składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca (biorący w najem) poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego, przy czym do wniosku załącza się:

  • żądanie wydania i opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy (biorącemu w najem) albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą,
  • dokument potwierdzający przysługujący wynajmującemu (oddającemu w najem) tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy ww. żądanie,
  • potwierdzenie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wynajmującego (oddającego w najem) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
BESbswy